گروه Amon Amarth در سال 1992 رسما تشکيل شد . اين گروه در اصل همان گروه scum بود که از سال 1988 فعاليت خود را شروع کرده بود و نهايتا به amon amarth تغيير نام پيدا کرد و به صورت زير زميني فعاليت خود را ادامه مي داد . نام amon amarth هم از کتاب معروف ارباب حلقه ها گرفته شده است و به معني کوه قدرتمند مجازات مي باشد . اين گروه در شهر تامبا سوئد در جنوب استکهلم مشغول به فعاليت شد آنها کار خود را با نوشتن آهنگهايي پر از ملودي و هارموني و اشعاري در مورد وايکينگ ها و افسانه هايشان و خدايان شمالي شروع کردند . 

ترکيب تشکيل دهنده گروه هم nico ( درامر ) ، ted ( بيسيست ) ، Andres و olavi ( گيتاريست ) و john ( خواننده ) بود . 

در تابستان 1993 اين ترکيب به استوديو larget رفتند تا اولين دموي خود را به نام thor arise ضبط کنند که اين دمو به خاطر ضبط ضعيف صدا پخش نشد . و گروه مشغول نوشتن آهنگهايي ديگر شد تا دوباره به استوديو رفتند و دومين دموي خود را به نام the arrival of the fimbul winter ضبط کردند . اين دمو به صورت زير زميني حدود 1000 نسخه فروش رفت . 

در سال 1995 و در اوج مشکلات شديد مالي گروه لوازم گروه به سرقت رفت و اعضا با قرض کردن پول و فروش اموال شخصي خود مجددا خود را مجهز کردند تا اين بار به استوديو abyss بروند و در مدت 5 روز ميني سي دي throughout the nine worlds را کنند . اين کار هم از 5 آهنگ تشکيل شده بود که سه تاي آن جديد و دو تاي ديگر اجرايي دوباره بود . اين کار هم در در آوريل 1996 پخش شد .

در ژوئن 1996  درامر گروه nico تصميم به جدايي گرفت و از گروه جدا شد و به جاي او martin lopez به گروه پيوست و بعد از آن هم گروه با شرکت metal blade قرار داد بست . 

در ماه مارس 1997 گروه مجددا به استوديو abyss رفت و اين بار با نظارت peter tagtgren ( صاحب شرکت و خواننده گروههاي hypocrisy ، pain ) اولين آلبوم خود را به نام once cent from the golden hall را ضبط کرد . 

بعد از ضبط اين آلبوم banders گيتاريست گروه هم جدا شد و john soderberg به جاي او به گروه پيوست و گروه به همراه او در توري بزرگ به همراه گروههاي deicide و six feet under و brutal truth شرکت کرد . 

آلبوم بعدي گروه the avenjer نام داشت که باز هم در استوديو abyss ضبط شد . اين آلبوم از هفت آهنگ تشکيل شده و در سال 2001 پخش شده است . بعد از پخش اين آلبوم گروه در تورهاي بسيار موفقي از جمله تور با ساپورت گروه marduk در آمريکا ( که به علت حادثه 11 سپتامبر نيمه کاره ماند ) و فستيوال xmas به همراه گروههاي marduk و vader شرکت کرد . 

در آگوست 2002 هم گروه براي دومين بار در فستيوال open air شرکت کرد و در مقابل 12 هزار نفر به اجراي برنامه پرداخت و از آنجا هم مستقيما به استوديو berno در شهر مالمو سوئد رفت تا آلبوم بعدي خود را ضبط کند . 

آخرين آلبوم اين گروه تا الان هم versus of the world نام دارد . که در 18 نوامبر 2002 پخش شد . 

اعضاي گروه amon amarth از ابتدا تا الان :

Johan hegg : از سال 1988 تا الان خواننده گروه است .

Ted lundstorn : از سال 1988 تا الان گيتاريست گروه است و سابقه فعاليت در گروه eternal oath را دارد .

John soderberg : از سال 1998 تا الان گيتاريست گروه است .

Fredrik Anderson :از سال 1998 تا الان درامر گروه است و سابقه فعاليت در گروههاي a canorous quintent ، curriculum mortiis و ... را دارد .

Olavi mikonen : از سال 1988 تا الان گيتاريسست گروه بوده است .

Nico mehra : از سال 1988 تا 1996 درامر گروه بوده است .

Martin lopez : از سال 1996 تا 1998 درامر گروه بوده و سابقه فعاليت در گروههاي opeth و requi, را دارد .

Anders hanson : از سال 1988 تا 1998 گيتاريست گروه بوده است .