DreamTheater ، یکی از گروههای قبل از دهه 90 . گروه کار درست متال. Heavy و Progressive متال کار کردن. گروهه خوبی که زیبایی کارشون رو میشه تلفیق زیبای Heavy و Progressive دونست. 

 

•گروه در سال 1988 شکل گرفت. توسط John Petrucci که نقش گیتارست گروه رو داره ، John Myung و Mike Portnoy که Bass و درامیست گروه بودن. گروه بر اثر ملاقات در دانشگاه موسیثی Berklee پایه ریزی شد. هر سه بارها در Berklee با هم همکاری داشتن تا این در نهایت نتیجه کار تشکیل گروه تحت عنوان Dream Theater بود.

•اولین کار گروه در سال 1989 Release شد. کاری که شاید چندان قابل توجه واقع نشد از دید عمومی. این اثر رو یک کاره متال واقعی نمیدونن. عده ای بر این باورند که این کار گروه بیشتر شبیه کارهای گروههای دیگه ای مثل Yes ، Rush و گروههای از این قبیله. اما ابن اثر به شدت مورد توجه عده ای از صاحب نظران قرار گرفت. و اون رو برتر از Yes و Rush محسوب کردن. 

•دومین آلبوم گروه و یا شاید به عقیده عده بهترین آلبوم گروه تا بدین جا به جرات بهترین کار گروه بوده. یک اثر قوی! این کار با صدای خواننده جدید گروه یعنی James LaBrie عرضه شد . خوانندگی قوی در گروه و اجرای قوی نوازنده گان هم کاره قوی رو در Progressive عرضه کرد و علاوه بر این نشون دهنده قدرت و تسلط نوازنده گان بر سازهای تخصصی آنها رو نشون داد. تا جایی که Petrucci رو بعد از این اثر جزو بهترین گیتاریستها ( یا حداقل در آینده ) به حساب آوردند.

•بعد از 2 آلبوم دیگه از DreamTheater با نامهای Live at the Marquee و Awake البومی دیگری تحت نام A Change of Seasons منتشر شد که از نظرکارشناسان از کارهای خوب و قوی در زمینه Progressive متاله. آلبومی متفاوت وعجیب. این آلبوم تنها 5 Track داره ، اما طولانی . اولین Track که بنام خود آلبوم یعنی A Change of Seasons هم هست حدود 24 دقیقه زمان داره که بهترین کار همین آلبوم هم به شمار میاد. اون رو از موثرترین و قوی ترین آهنگهایی که تا بحال در این سبک نوشته شده میدونن. تلفیقی از Heavy و Progressive . هما هنگی ، یک پارچگی ، هماهنگی بین خواننده و سازها و به اوج رسیدن صدای خواننده رو بی رقیب میدونن در این آهنگ. 

•بخشهایی از این اثر رو یاد آور کارهایی از PinkFloyd ، DeepPurple ، Queen ، Genesis و چندی دیگه میدونن. همه و همه در یک اثر ، در یک اثر قوی از DreamTheater .

•آخرین اثر گروه با نام Six Degrees of Inner Turbulence در سال 2002 عرضه شد. بازهم کاری درخور توجه و کمی متفاوت از نظر ساختاری. گروه رو دیگه میشد پدربرگ Progressive متال نام برد. ارایه کارهای قوی و در عین حال زیبا با دستمایه های Heavy و Thrash متال. آین آلبوم شامل آهنگ Six Degrees of Inner Turbulence در 8 قسمته که باعث شده این آلبوم هم از نظر زیبایی کار چیزی کم نداشده باشه. 

 

از نظر خیلی ها Dream Theater گروهه خوبه متال نمیدونن و یا شاید فراتر از این این رو اصلا گروه متال نمیدونن ( خصوصا در ایران که هرچی گروه خفن تر باشه گروه بهتریه! ) . اما به طور کلی از دید کارشناسان موسیقی و کسانی که موسیقی رو به طور علمی بررسی میکنن Dream Theater نه تنها یک گروه متاله ، بلکه در سطحی بالاتر از این ، اون رو از پیش گامان Progressive متال میدونن. در دید اولیه کمی متفاوت با چیزی که از متال سراغ داریم به نظر میاد. کمی سبک تر و آروم تر. اما کارهای خیلی زیبایی از متال در آنها وجود داره. کارهای مثل:

 

Different Strings

Hollow Years

Peruvian Skies

Another Day

 

در ضمن بی شک از بزرگترین برتری های گروه میشه به نوازندگی John Petrucci در گروه نام برد.