گروه بارزام در ابتدا در اصل به نام urak hai در سال 1987 به وسیله کنت تشکیل شد . تاریخ بارزام همیشه با مبارزات شدید ورگ با مسیحیان ، طرفداری شدید ورگ از دین باستانی و خدایان اسطوره ای نروژ و حبس و زندانی شدن ورگ آمیخته بوده. هرچند که فکر می کنم تقریبا همه می دونن بارزام به معنای واقعی یه گروه نبود و کلیه موزیک و اشعار گروه بر عهده یک نفر به نام ورگ ویکرنس varg vikerness  ملقب به کنت گریشناخ count grishnackh بود .

 

ورگ در ۱۱ فوريه ۱۹۷۳ در برگن ( يکی از شهرهای شمالی نروژ ) به دنيا آمد . چيزهای بسياری در مورد ورگ و گروهش ٬ بارزام می توان گفت ولی من در اينجا به مسائل اساسی آن می پردازم . هرچند نمی توانم تصوير کاملی از بارزام ارائه دهم چون تا زمانی که کسی به آهنگهای بارزام گوش نکند نمی تواند معنای واقعی آن را بفهمد .من معنی خاصی از کلمه بارزام در هیچ دیکشنری پیدا نکردم ولی خود ورگ در مصاحبه ای گفته بارزام به معنای نهایت تاریکی است ( همانطور که بعدها به او لقب lord of darkness داده شد ). 

 

ورگ بجز يک سال زندگی با پدرش در عراق ( به قصد ماموريت ) بقيه زندگی خود را در نروژ و برگن گذراند . او زادگاهش را اين چنين تعريف می کند :

 

اگر کسی دوستدار جنگل و طبيعت دست نخورده باشد از 

برگن خوشش خواهد آمد . اينجا پر از حيوانات وحشی ٬ 

کوههای سر به فلک کشيده و سرزمين های دست نخورده 

است . بعضی از نقاط جنگل به قدری انبوه است که برای 

راه رفتن بر روی زمين بايد خزيد .

 

 

 

اين صحنه تصويری از عصر طلايی را زنده می کند . تصوير ادبی که شاعران لاتين و يونانی در روياهايشان می ديدند .اين همان پناهگاه قديمی طبيعت است و زندگی در شهرها بشر را از ديدن منظره طبيعی محروم می کند . 

 

در اوايل دوران انقلاب صنعتی چيزی که به رويای شاعرانه دوران طلايی پايان بخشيد ورود مسيحيان بود که منجربه بيرون راندن اقوام قديمی نروژ از جنگل ها شد . 

 

چند سال بعد ورگ در مصاحبه ای خطاب به مردم که سعی در فهميدن عقايد او داشتند چنين پيشنهاد کرد :

 

                     هر کس می خواهد عقايد من را درک کند بايد در 

 

                   يک نيمه شب تاريک زمستانی تنها به ميان جنگل برود 

 

                        و خواهد ديد که جنگل با او صحبت می کند . 

 

 در نروژ جنگل به منزله نيروی طبيعتی است که به غارت رفته. هزار سال پيش مسيحيان ساکنان اين جنگل ها را به زور بيرون راندند اما اخيرا به علت پيشرفت بلک متال و پيشرفت heathenism ( معنی اين لغت در فرهنگنامه بت پرستی و کفر است ولی در واقع اين لغت به معنای اديان کهنی است که خدايان ديگری را پرستش می کردند ) مردم به جنگلها بازگشتند تا قدرت خود را پيدا کنند .

 

در اواخر دهه ۸۰ ورگ به موسيقی متال علاقمند شد و همين باعث شد او در اين راستا جنبشی بزرگ ايجاد کند . ورگ در مدت کمی به عضويت گروه old funeral  در آمد که در آن زمان abbath و silenoez خواننده و گيتاريست های immortal به همراه tyr گيتاريست معروفی که سابقه همکاری با گروههای بزرگی مثل emperor و satyricon و .. را دارد نيز در اين گروه حضور داشتند . 

 

ورگ به عضويت گروههايی مثل mayhem و satanel هم در آمد ولی هيچکدام نتوانستند او را ارضا کنند تا نهايتا در اوايل دهه نود او گروه انفرادی خود را به نام burzum تاسيس کرد که خود تمامی امورآن را مثل خواندن ٬ نواختن ٬ شعر ٬ آهنگسازی و ... را بر عهده داشت .

 

ورگ اولين مینی آلبوم خود را به نام aske به کمک samoth  در سال ۱۹۹۲  ضبط کرد .  که کاور پشت جلد آن کلیسای سوخته torched بود که خود ورگ آنرا آتش زده بود . اين آلبوم توسط شرکت d.s.p که متعلق به euronimous گيتاريست و خواننده گروه mayhem بود پخش شد . 

 

مینی آلبوم burzum اثر بعدی ورگ بود که بعدها به همراه aske به عنوان یک آلبوم کامل شناخته شد . این آلبوم یعنی burzum/aske شامل 11 آهنگ است و جمع زمان آن 58:09 است .

 

1. Feeble Screams from Forests Unknown

2. Ea, Lord of the Depths 

3. Black Spell of Destruction 

4. Channeling the Power of Souls into A New God

5. War

6. The Crying Orc

7. My Journey to the Stars

8. Dungeons of Darkness

9. Stemmen Fra Taarnet 

10. Dominus Sathanas

11. A Lost Forgotten Sad Spirit

 

سومین آلبوم بارزام hvis lyest tar oss نام دارد که در اواخر سال 1992 و اوایل سال 1993 کار ضبط و پخش آن به پایان رسید . این آلبوم شامل چهار آهنگ است که اولین آهنگ بدون کلام بارزام که جزو شاهکار های او هست به نام tomhet در این آلبوم است . 

 

1. det som engang var

 

2.hvis lyest tar oss

 

3.inn I slottet fra droemmen

 

4.tmhet

 

در سال 1994 چهارمین آلبوم بارزام به نام det som engang var ضبط و پخش شد . این آلبوم هم شامل هشت آهنگ و زمان کلی 40:01 است . 

 

1. Den onde kysten

2. Key to the gate

3. En ring til aa herske

4. Lost Wisdom 

5. Han som reiste 

6. Naar himmelen klarner

7. Snu mikrokosmos tegn 

8. Svarte troner

 

fantoft kirke کليسايی است در ۵ مايلی جنوب برگن که در قرن ۱۲ ساخته شده و يکی از معتبرترين کليساهای نروژ است و در نخستين ساعات روز ۶ ژوئن ۱۹۹۲ آتش زده شد . در اين مورد عده ای می گويند اين کار را ورگ انجام داده و عده ای ديگر می گويند اين کار توسط گروه neoheaten که رهبری آن بر عهده ورگ بوده صورت گرفته اگرچه که بعدها در دادگاه اين مطلب ثابت نشد .

 

ورگ يهود و مسيحيت را آفتهايی معرفی کرده بود که ريشه اديان کهن نروژ را سوزانده است و به نظر ورگ و طرفدارانش سوزاندن معابد مسيحيان به نشانه به مبارزه طلبيدن آنها و انتقام گيری از آنهاست که هزار سال پيش در نروژ آنها معابد heaten ها و خود را سوزاندند . 

 

ورگ هميشه خود را سرباز odin معرفی می کند که می خواهد انتقام اجدادش را بگيرد . 

 

ورگ و اورانيموس (‌ قبلا اشاره کردم که او گيتاريست mayhem و صاحب شرکت d.s.p بود ) از برجسته ترين شخصيت های موسيقی بلک متال بودند و همکاری زيادی با هم داشتند ولی سر بعضی از مسائل با هم اختلاف پيدا کردند چون اورانيموس چه از نظر عقيدتی و چه از نظر موسيقی پيرو عقايد شيطان پرستی بود . برخلاف ورگ که شيطان را از ايدئو لوژی های مسيح می دانست .

 

اين دو نفر سر مسائل ديگری نيز با هم به اختلاف بر خوردند و طولی نکشيد که اين اختلافات بالا گرفت و همه از آن با خبر شدند و حتی به روزنامه ها کشيد . نهايتا در ۱۰ آگوست ۱۹۹۲ ورگ به آپارتمان اورانيموس رفت و در طی يک درگيری با ضربات متعدد چاقو اورانيموس را به قتل رساند .

 

در اينجا به جزئيات دقيق اين کار اشاره نمی کنم و فقط همين را می گويم که ورگ فکر می کرده اورانيموس قصد کشتن او را داشته و حتی گروه mayhem چند سال پيش اعلام کرد که اورانيموس چند هفته قبل از مرگ پيشگويی را ملاقات کرده بود و آن پيش گو گفته بود ورگ به زودی به جرم قتل به زندان خواهد رفت و اورانيموس هم که مطمئن بود کسی که قرار است به قتل برسد خود اوست تصميم گرفت که ورگ را بکشد .

 

ورگ پس از سه سال درگيری با دادگاه و حبس های موقت آخرین آلبوم کامل با کلام خود را ضبط کرد که در طی آخرین مراحل میکس آلبوم نهايتا به زندان افتاد و تا سال ۲۰۲۰ به حبس در کاخ خود محکوم شد . او در حبس نيز مطالعات خود را قطع نکرد و مشغول به تحقيق و مطالعه در مورد تاريخ آلمان شد و در نهايت سازمانی به نام NHF را بر ضد مسيحيت در آلمان تاسيس کرد .

 

 این آلبوم که به نظر من بی نظیر ترین آلبوم تاریخ بلک متال است در سال 1996 و به نام filosofem در حالیکه خود ورگ آخرین میکس آنرا نشنیده بود توسط وکیلش پخش شد . 

 

این آلبوم هم شامل شش آهنگ و زمان کلی 66:36 است . 

 

1. Dunkelheit

2. Jesus' Tod 

3. Erblicket die Töchter des Firmaments

4. Gebrechlichkeit .I.

5. Rundgang um die transzendentale Säule der Singularität 

6. Gebrechlichkeit .II.

 

ورگ در زمان حبس خود هم دست از فعالیت و مبارزه بر نداشت و با تحریک طرفدارانش به آتش زدن کلیسا ها کار خود را ادامه داد و طرفداران ورگ هم با پوشیدن تی شرت بارزام به آتش زدن کلیسا ها می پرداختند و طبق آمار گرفته شده در طی سالهای 1997 تا 1999 تعداد 55 کلیسا به این شکل آتش زده شد . 

 

همچنين او اولين بلک متالی است که در آهنگهايش از کی برد استفاده کرد با اينکه در حال حاضر گروههای بسياری از کی برد اسفاده می کنند ولی ورگ هميشه يک قدم پيش بود .

 

               او درخششی است در آسمان سرزمينهای شمالی و حماسه او

 

                    ادامه خواهد يافت و فصلهای جديدی به آن اضافه می شود .

 

 

ورگ در اواسط سال 1997 تصمیم به ضبط آلبوم در زندان گرفت و اثر بعدی خود یعنی balders dod با یک سبک جدید یعنی موسیقی بدون کلام با کی برد خالی  را ضبط کرد . 

 

Balders dod آلبومی فوق العاده زیبا با جوی بسیار غمگین است که ورگ در پس آهنگ های بدون آواز و خشک کی برد افسانه های خدایان باستانی نروژ را به زیبایی می نوازد . 

 

این آلبوم هم شامل شش آهنگ و زمان کلی 39:15 است . 

 

1. Daudi Baldrs 

2. Hermodr a Helferd

3. Balferd Baldrs 

4. I Heimr Heljar

5. Illa Tidandi

6. Moti Ragnarokum

 

آخرین آلبوم رسمی بارزام هم hlidlsjalf نام دارد که ادامه دهنده همان آلبوم balders dod و در همان سبک است . این آلبوم هم از هشت آهنگ تشکیل شده و زمان کلی 33:47 را دارد . 

 

1. Tuistos Herz

2. Der Tod Wuotans

3. Ansuzgardaraiwo 

4. Die Liebe Nerpus'

5. Das einsame Trauern von Frijo 

6. Die Kraft de Mitgefuehls

7. Frijos goldene Tranen 

8. Der weinende Hadnur

 

البته آلبوم های زیادی از بارزام بعدها پخش شد که تعداد آن به 34 آلبوم می رسد ولی این آلبومها اکثرا همان آهنگ های قدیمی بارزام هستند و بجز یکی دو مورد مثل آلبوم های ragnarock و anthology که چند آهنگ آلبوم نشده بارزام را دارند بقیه تکراری هستند . 

 

در سال 2000 اولین آلبوم قدردانی از بارزام ضبط شد که گروه های مختلف در این آلبوم آهنگ های او را کاور کردند و همچنین در اواخر سال 2003 هم آلبوم دیگر برای قدر دانی از ورگ به نام a man a band a symbol ضبط شد .

 

 

 

اعضای بارزام : 

 

 Count grishnackh : با نام واقعی Christian varg vikerness گیتاریست ، بیسیست ، درامر ، کی برد ، خواننده ، آهنگساز و شاعر گروه بود . او سابقه همکاری با گروههای mayhem ، satanel و old funeral را دارد . 

 

Samoth : با نام واقعی Tomas Thormodsæter Haugen در مینی آلبوم aske گیتار زده و سابقه فعالیت در گروههای Arcturus, Emperor, Gorgoroth, Hagalaz' Runedance, Ildjarn, Satyricon, Sirius, Thou Shalt Suffer, Ulver, Zyklon, Zyklon-B.را دارد .